پایگاه اطلاع‌رسانی روستای چارک
پایگاه اطلاع رسانی روستای چارک ، استان بوشهر ، شهرستان دشتی ، خورموج charak.ir

مراسم اختتامیه مسابقات استانی حفظ قرآن کریم در روستای چارک

مراسم اختتامیه مسابقات استانی حفظ قرآن کریم با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، امام جمعه شهر خورموج، مسئولین ادارات و نهادهای شهرستان دشتی، حافظان قرآنی شرکت کننده در این مسابقات و اهالی روستای چارک در حسینیه سیدالشهداء آن روستا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام ا… مجید با صدای دلنشین سیدمحمدحسین حسینی از قاریان بین المللی این روستا مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر اظهار داشت: خوشحالیم که دومین دوره این مسابقات را در دهکده قرآنی کشور یعنی روستای چارک برگزار می کنیم.
نصرالله شفیعی اضافه کرد: دولت نهم و دهم رویکرد جدی به قرآن داشته و برخلاف برخی نگاه ها که تصورشان برنامه های هنری بوده در 4 و 5 سال اخیر تحولات عظیم و چشم گیری در فعالیت های قرآنی و حمایت از موسسات قرآنی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در این سال ها صدها و شاید هزاران موسسه قرآنی تاسیس شده و قاریان و حافظان بسیاری در این موسسات تربیت شده اند و در استان بوشهر نیز تا پیش از دولت نهم یک موسسه قرآنی وجود نداشت  و در حال حاضر 21 موسسه فعالیت می کند.
شفیعی تصریح کرد: در چند سال اخیر حدود 600 میلیون تومان از موسسات قرآنی استان حمایت مالی چه در بخش سخت افزاری، نرم افزاری و تربیت مربی صورت گرفته و در مناطق محروم 80 درصد و در مناطق پربرخوردارتر 50 درصد حق الزحمه مربیان توسط ارشاد پرداخت می شود.
وی ادامه داد: مسوولیت در اداره ارشاد این توفیق را برای من داشت که با روستای چارک این قطب قرآنی آشنا شوم و باید تلاش کرد تا این استعدادها شکوفا تر شود و باید نام این روستا در سطح کشور به عنوان یک روستای نمونه قرآنی بدرخشد و این اداره در توسعه فعالیتهای قرآنی در این روستا از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد به شرطی که تمامی اهالی و دست اندرکاران این روستا در این زمینه گام بردارند.
مدیر کل ارشاد استان در پایان سخنان خود پیشنهاد داد که میزان بی سوادی و باسوادی در این روستا را حداقل روخوانی و روانخوانی قرآن قرار دهند و گفت: هر کس که روخوانی قرآن را در این روستا بلد نیست باید بیسواد قلمداد کرد و تمام کسانی که استاد قرآن در این روستا هستند باید تلاش کنند تا این بی سوادی با توجه به وجود استعداد در این روستا ریشه کن شود.
در ادامه حاج آقا مصلح امام جمعه شهر خورموج اظهار داشت: انشا ا… برگزاری این گونه فعالیتها باعث توسعه و ترویج قرآن، فعالیتهای قرآنی، و یادگیری قرآن و عمل به آیات نورانی قرآن شود و قاریان و حافظان قرآن کریم تنها دل خوش به قرائت زیبا و حفظ کردن قرآن کریم نباشند و باید به آیات نورانی قرآن کریم نیز عمل کنند.
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) بیان داشت: هر کس خداوند نعمت حفظ کتاب خود را به او عطا کند و گمان کند خداوند نعمتی بالاتر از این هم در دنیا به کسی دیگر عطا کرده نسبت به بزرگترین نعمت الهی تحقیر و ناسپاسی روا داشته است.
امام جمعه خورموج گفت: شهرستان دشتی به خصوص مناطق چارک، میانخره و کردوان مهد فعالیتهای قرآنی، قاریان و اساتید برجسته بوده و بزرگان و پیران این شهرستان دعای افتتاح را از حفظ هستند به طوریکه در شبهای ماه مبارک رمضان با نشستن به دور هم هر شب یک جزء از قرآن کریم را قرائت می کنند که بعید می دانم در سرسر کشور چنین مناطقی وجود داشته باشد که چنین فعالیتهای انجام دهند.
اجرای تواشیح گروه تواشیح معراج روستای چارک که دارای مقام برتر کشوری در سال جاری می باشد و قرائت قرآن کریم توسط سیدطاها حسینی به تقلید از قاریان برجسته بین المللی از دیگر قسمتهای این مراسم بود.
در پایان با اهداء لوح تقدیر و هدیه نقدی از برندگان بخشهای مختلف این مسابقه تجلیل به عمل آمد./

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.