پایگاه اطلاع‌رسانی روستای چارک
پایگاه اطلاع رسانی روستای چارک ، استان بوشهر ، شهرستان دشتی ، خورموج charak.ir

روستایی در بوشهر که مورد تحسین رهبر انقلاب قرار گرفت+ فیلم

روستایی در بوشهر که مورد تحسین رهبر انقلاب قرار گرفت+ فیلم

شهرستان دشتی از دیرباز مهد علم و ادب و عالم‌خیز بوده است و به ویژه در روستاهای آن انس و الفت مردم با قرآن و توجه به فرهنگ قرآنی، در میان دیگر مناطق جنوب کشور زبانزد بوده است. در سال‌های اخیر فعالیت‌ها و تلاش‌های جوانان و نوجوانان روستای چارک در امور قرآنی و موفقیت‌های آنها در سطح کشور و جامعه بین‌المللی گواه بر این ادعاست.
خبرگزاری فارس – شهرستان دشتی،‌ آزاده حیدری نسب: استان بوشهر از دیرباز در عرصه‌ فعالیت‌های قرآنی پیشگام بوده و این ظرفیت باعث شد تا این استان در سال ۱۴۰۰ موفق به کسب عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران شود. بوشهر که عنوان‌های پایتخت مبارزات ضداستعماری کشور و پایتخت انرژی کشور را در پیشینه‌ی تاریخی خود داراست، حال کسب این افتخار بس بزرگ و زیبا و معرفی آن به عنوان پایتخت قرآنی کشور، آغازی برای کارهای بزرگ در حوزه‌های قرآن و عترت و توسعه فرهنگ قرآنی بود.گفته می‌شود بیش از ۳۴۰ موسسه و خانه‌ قرآنی شهری و روستایی در استان بوشهر فعالیت دارند اما در این میان روستای قرآنی چارک در شهرستان دشتی نگین درخشان فعالیت‌های قرآنی در استان بوشهر است.

۴٫۵ مگابایت

دشتی مهد علم و ادب

شهرستان دشتی از دیرباز مهد علم و ادب و عالم‌خیز بوده است و به ویژه در روستاهای آن انس و الفت مردم با قرآن و توجه به فرهنگ قرآنی، در میان دیگر مناطق جنوب کشور زبانزد بوده است. در سال‌های اخیر فعالیت‌ها و تلاش‌های جوانان و نوجوانان روستای چارک در امور قرآنی و موفقیت‌های آنها در سطح کشور و جامعه بین‌المللی گواه بر این ادعاست.

چارَک؛ روستای برتر قرآنی سال ۱۴۰۰

روستای چارک از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی است که حدود ۱۶ کیلومتر با شهر خورموج فاصله دارد. از آنجا که بیش از ۹۰ درصد جمعیت یک هزار نفری این روستا در امور قرآنی و اشاعه‌ فرهنگ و آموزه‌های قرآنی فعال هستند و به واسطه ارزیابی دقیق، احصاء توانمندی و قرآنی بودن اهالی آن، در سال ۱۴۰۰ به عنوان روستای برتر قرآنی کشور شناخته شد و نام دهکده قرآنی کشور را به خود اختصاص داد.دارا بودن ۲۵ قاری ملی و ۸ قاری بین‌المللی نظیر سیدمحمدطه حسینی قاری جوان و ممتاز در سطح کشور، ۵ گروه‌ تواشیح از جمله گروه تواشیح معراج که در سطح کشور و کشورهای همسایه فعال است و همچنین فعال بودن ۵۰ موسسه قرآنی در این روستا را می‌توان از جمله شاخص‌های فرهنگ قرآنی اهالی روستای چارک برشمرد.فعالیت‌های قرآنی در روستای چارک قدمتی دیرینه دارد که از بدو پیدایش آن در قالب مکتب‌خانه‌های آموزش قرآن آغاز شده است، به طوری که سواد قرآنی ملاک بسیار مهمی در بین افراد روستا بوده است. در مکتب‌خانه‌های قدیم روستا علاوه بر آموزش قرآن، که خود شیوه‌ای خاص و سنتی داشته است، آموزش حافظ‌ خوانی نیز یکی از مهم‌ترین آموزش‌های مکتب‌خانه‌ها محسوب می‌شده است.

اشاره رهبر معظم انقلاب به روستای چارک

ترویج و گسترش فعالیت‌های قرآنی به صورت مستمر در قالب تعداد قاریان، مقام‌ها و افتخارات کسب شده توسط اهالی روستا، نشست‌های قرآنی خانوادگی و قرائت کتاب آسمانی، اجرای محافل قرآنی و فعالیت‌های موسسه فرهنگی قرآن و عترت و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستا از جمله ویژگی‌هایی است که باعث شده تا روستای چارک در شهرستان ولایت‌مدار دشتی عنوان زیبای دهکده قرآنی برای خود ثبت نماید.با شروع ماه مبارک رمضان، هر ساله مقام معظم رهبری در قالب یک محفل قرآنی بزرگ با جامعه قرآنی کشور دیدار دارند. در دیداری که سال گذشته مقارن با نوروز ۱۴۰۲، جامعه قرآنی با رهبر معظم داشتند، یک جوان قرآنی از دهکده قرآنی چارک موفق شد برای چندمین بار در محضر مقام معظم رهبری آیات گوهربار قرآن را تلاوت نماید.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار اظهار داشتند: «این جوان بوشهری سال پیش نیز که در این جمع حاضر شده بود اعلام کرد که او اهل روستایی از استان بوشهر است که همه آنها در آن روستا مشغول کار قرآنی هستند و این موجب شده تا این روستا مرکز قرآنی بوشهر شود. این قبیل امور در سرتاسر کشور وجود دارند که جای شکر گذاری است».

راه اندازی استودیوی تخصصی قرآن کریم

از آنجا که اهالی روستای چارک علاوه بر فعالیت‌های قرآنی، در زمینه‌ی آواها و نواهای عاشورایی نیز فعال هستند، در مهرماه سال ۱۴۰۱ مطالبه ۲۰ ساله‌ی اهالی روستا به تحقق پیوست و به منظور تهیه و تدوین و ارائه قاریان ممتاز، تهیه و تدوین آلبوم گروه‌های تواشیح بین‌المللی، گروه‌های سرود مذهبی، تهیه و تدوین آثار فاخر در زمینه‌های مختلف قرآنی و همچنین اهل بیتی(ع) و ضبط نوحه‌های استودیوی تخصصی قرآن کریم در موسسه فرهنگی- مردمی قرآن و عترت ثقلین روستای چارک پامنبری راه‌اندازی شد.با راه‌اندازی این استودیو تعامل با رادیو قرآن و صدا و سیمای مرکز استان و در ارائه قرائت‌های خوب و ممتاز جهت پخش از شبکه استانی و سراسری و توسعه و ترویج فرهنگ قرآن و عترت در سراسر استان نیز میسر شد.حال در روز شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) مصادف با ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ روستای قرآنی چارک و مردم قرآن‌دوست و ولایت‌مدار شهرستان دشتی میزبان ویژه‌برنامه محفل بودند. این محفل قرآنی که با حضور، حجت‌الاسلام قاسمیان، احمد ابوالقاسمی و حامد شاکرنژاد برگزار شد، توانست جمعیتی بی نظیر در حدود هشت هزار نفر را در دل خود جای دهد تا بار دیگر ثابت کند، چارک علاوه بر دهکده قرآنی، مهد قرآن در ایران اسلامی است.
پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.