پایگاه اطلاع‌رسانی روستای چارک
پایگاه اطلاع رسانی روستای چارک ، استان بوشهر ، شهرستان دشتی ، خورموج charak.ir

راه‌اندازی گروه تواشیح خانوادگی

در گفت‌وگوی رضوان با سید حبیب الله حسینی

به گزارش ایکنا، برنامه رضوان، کاری از گروه معارف شبکه پنجم سیما است که با همکاری آستان قدس رضوی طی ایام ماه مبارک رمضان، هر شب حدود ساعت ۲۲ پخش می‌شود. این برنامه با اجرای محمد خاکساری، میزبان خادمان قرآن در حرم مطهر امام رضا(ع) است.

این قسمت از رضوان شامگاه گذشته، ۳۰ اردیبهشت‌ماه، میزبان یکی از اهالی قرآن از جنوب کشور بود؛ سیدحبیب‌الله حسینی از روستای چارک شهرستان دشتی بوشهر که از سال‌های دور در عرصه قرائت قرآن فعالیت دارد. او در سال ۶۷ گروه تواشیح معراج را با عضویت اعضای خانواده‌اش تشکیل داد که فعالیت این گروه همچنان ادامه دارد.

وی هم‌اکنون مشغول به فعالیت در بخش قرآن و عترت دارالقرآن بسیج سپاه امام صادق(ع) است و هنگامی که برای دیدار و انجام صله رحم با پدر و مادرش در روزهای پایانی هفته به روستای چارک می‌رود، به تدریس قرآن نیز می‌پردازد.

روستای چارک معروف به دهکده قرآنی

روستای چارک معروف به دهکده قرآنی است و بنابر گفته حسینی، «از زمان‌های دور، اهالی روستا با قرآن، روخوانی، روان‌خوانی و تلاوت حرفه‌ای قرآن آشنا هستند و من نیز با طنین قرآن‌خوانی پدر و مادرم پس از نماز صبح از خواب بیدار می‌شدم و آنها نخستین معلم‌هایم بودند که موجب آموزش غیرمستقیم من در این عرصه شدند. البته برادرانم نیز از قاریان قرآن بوشهر هستند که همین امر نیز موجب شد در این راه استمرار داشته باشم».

وی با اشاره به تقلید‌هایی که از قرائت سوره مریم مرحوم عبدالباسط انجام داده است، گفت: حدود سال ۷۰ که قرائت را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کردم، تلاوت‌های اساتیدی چون غلوش و شحات محمد انور باب بود که از آنها نیز تقلید کردم.

این قاری قرآن هنگامی که مشغول خدمت در پایگاه ششم شکاری بوشهر از مهمترین پایگاه‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود، تدریس و معلمی قرآن را با برگزاری کلاس قرآن ویژه فرزندان کارکنان آغاز کرد. حسینی با افتخار از اجراهای پرافتخار گروه تواشیح معراج یاد می‌کند؛ اجرا در محضر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳، تلاوت در صحن جامع رضوی حرم حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(ع) و در جمع سران کشورها و نیز سردادن نوای قرآن در سالن ۱۸ هزار نفری کاخ کرملین روسیه.

گلایه از موازی‌کاری در فعالیت‌های قرآنی

وی با ابراز گلایه از موازی‌کاری در انجام فعالیت‌های قرآنی، افزود: کاش بخشی از هزینه‌هایی که برای سایر فعالیت‌های فرهنگی اختصاص پیدا می‌کرد، به امور قرآنی در استان بوشهر تخصیص پیدا می‌کرد. متأسفانه فعالیت‌های قرآنی هدفمند و با متولی ثابت انجام نمی‌شود، حال آنکه فعالیت‌های قرآنی نباید دولتی باشد، بلکه باید به سمت مردمی شدن برود.

حسینی در بخش دیگر این برنامه با عنوان «تک آیه» و استماع آیه‌ ۵۳ سوره مبارکه زمر «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ» گفت: وقتی این آیه را با خود می‌خوانم، حال و هوای دیگری به من دست می‌دهد، چرا که به ناامید نشدن از رحمت خداوند اشاره دارد. این آیه واقعاً انسان را امیدوارم می‌کند، انسان ممکن الخطا است و این آیه خیلی به داد دلمان می‌رسد تا انسان هنگامی که خطایی از او سر می‌زند، از رحمت خداوند ناامید نباشد.

این قاری ممتاز کشورمان در بخش دیگر برنامه رضوان که با عنوان «روحت شاد» انجام می‌شود، از فرج‌الله سلحشور، کارگردان سریال یوسف پیامبر(ع) یاد کرد و در ادامه آن، در بخشی که با عنوان زیارت نیابتی برای فرد یا افراد خاص انجام می‌شود، از همسرش یاد کرد.

فیلم کامل این برنامه را در ویدئوی زیر ببینید:

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.